Project Description

5 ערוצי ההשקעה למשקיע פרטי

בפני המשקיע הבינוני עומדות דילמות רבות, החל בבחירת המגזר הנכון ביותר להשקעה עבורו, וכלה בבחירת החברה המסויימת דרכה יחליט להשקיע את כספו. המטרה הסופית היא, כמובן, השגת תשואה מקסימלית על ההשקעה; אך אל לנו לשכוח – יש להקדיש מחשבה לביטחון כספי הקרן ולמבנה העסקה במידה לא פחותה מזו שהושקעה בתשואה הפוטנציאלית, וזאת על מנת להימנע מבחירות שיובילו, במקרה הגרוע ביותר, לאובדן כספי ההשקעה. בנוסף, חשוב להבין את מידת הנזילות של ההשקעה, המשפיעה על גמישות ההשקעה, ובמילים אחרות על יכולת המשקיע לשנות את הרכבה ואף לסיימה במידת הצורך על ידי הפיכתה לכסף מזומן.

מהם, אם כן, ערוצי ההשקעה העומדים בפני המשקיעים, והיכן יש למקמם בסרגל על פי כל אחד מהפרמטרים שהוזכרו? להלן סקירה של ערוצי ההשקעה העיקריים, כפי שהם מתאפיינים במציאות העכשווית.

מסחר ישיר בבורסה

לפני הכל – השקעה ישירה בבורסה דורשת לימוד מעמיק, ועל אף שהמסחר בשוק ההון נראה לעתים מזמין ואינטואיטבי, במציאות מדובר בעולם ומלואו של ניואנסים ומגמות המושפעות על ידי כוחות גדולים מכם בהרבה, ואשר אינם תמיד גלויים לכם במלואם; לכן, לאלו הבוחרים להיכנס לתחום זה, עליכם להכיר היטב את השוק אליו אתם נכנסים. התחלה נכונה של השקעה ישירה בשוק ההון דורשת תכנית עבודה, שיטה ועקביות. כיום ישנם קורסים מקצועיים רבים המלמדים ומספקים ידע ותרגול מסחר בשוק ההון.

משקיעי הבורסה נחלקים, בחלוקה גסה, לשניים: משקיעים לטווח ארוך וסוחרים. משקיעים לטווח ארוך מבססים את השקעתם על היכרות עם החברות בהן הם משקיעים, על תוצאותיהן הכספיות ועל תחזיות הרווח שלהן. משקיעים אלו מחזיקים כאמור בהשקעתם לטווח ארוך, ונהנים מעליית ערכה על פני התקופה, כמו גם מדיבידנדים שהיא מחלקת (או תשלומי ריבית במקרה של אג”ח).

לעומתם ,סוחרים עוסקים ביצירת רווחים בטווח הקצר מקניה ומכירה של ניירות ערך. פעילות מסוג זה מאפיינת לרוב בהיכרות מעמיקה ביותר עם השוק ככלל, על מגמותיו והעדפותיו, ופחות בתוצאותיה של כל חברה וחברה מאשר נהוג בקרב משקיעי הטווח הארוך.

הבורסה הינה אפיק השקעה מוכר וזמין, וניתן לסחור בה במניות גם באופן עצמאי ללא הסתייעות בבתי השקעות. האפשרות של מסחר ישיר ומקוון נוחה מאוד אך דורשת סבלנות רבה ומיומנות. במרבית המקרים הרווחים בסוג מסחר זה יהיו קטנים, וכמו שאומרת הקלישאה – בטווח הארוך, אף אחד לא מכה את השוק.  לאלו שכן מחפשים את הרווחים הגדולים, חשוב לציין שהתנודתיות בבורסה היא רבה והסיכון גבוה.

פק”ם

פק”ם (פיקדון קצר מועד) הוא סכום המופקד בבנק לתקופות קצרות יחסית. מכשיר זה נושא ריבית בשיעור שמשתנה בין הבנקים השונים ובהתאם למשך ההפקדה – ככל שהתקופה ארוכה יותר, כך הריבית גבוהה יותר. משיכת הפיקדון לפני המועד כרוכה בתשלום קנס. ישנם פק”מים בריבית קבועה או משתנה, כאשר שיעור הריבית שנושא פק”ם בריבית משתנה מתבסס על הריבית הנהוגה במשק (נקבעת על ידי בנק ישראל), והוא עשוי לעלות או לרדת במהלך תקופת ההפקדה. עם צלילת שיעורי הריבית בעולם הפך מכשיר חסכון נפוץ ומשתלם זה, שנחשב גם לבטוח מכולם, לאופציה שמתייחסים אליה בביטול, ובצדק. אפיק זה נושא כיום ריבית בשיעור של כ-0.1%-0.3% במונחים שנתיים, שיספיקו, במקרה הטוב, לשמירה על ערכו של כספכם מפני האינפלציה – וגם זה לא תמיד.

השקעה באמצעות יועץ השקעות

אפשרות נוספת למשקיע הבינוני היא הסתייעות ביועץ השקעות. מרבית הבנקים ידעו להציע לכם את שירותיו של יועץ השקעות מטעמם, וכך גם בתי ההשקעות; שירות הייעוץ של הבנק ניתן לרוב בחינם (או בתשלום עמלה סמלית), אולם יש לקחת בחשבון שלבנקים מערכות אינטרסים רבות וסבוכות, כמו גם מדיניות השקעות מגבילה, ולכן לא תמיד עומדת לנגד עיניהם טובתו של הלקוח בלבד. בדומה לבנקים, כך גם שירותי היעוץ של בתי ההשקעות אינם תמיד אובייקטיבים, על אף שהם נחשבים מקצועיים ובעלי היכרות מעמיקה יותר משל הבנקים. אם תרצו יעוץ חף מאינטרסים זרים, ביכולתכם לשכור את שירותיו של יועץ השקעות פרטי שיספק ייעוץ מותאם לצרכיכם. כיום מספר הולך וגדל של משקיעים מעדיפים להיות מעורבים יותר בניהול השקעותיהם, וחלק ניכר מהם מוכן גם לשלם את התוספת הכרוכה בכך; עם זאת, מרבית יועצי ההשקעות עדיין משתייכים לבנקים ולבתי ההשקעות, ורק כ-3% הם יועצים פרטיים. נקודה חשובה נוספת היא שבעוד שיועץ פרטי נחשב אובייקטיבי יותר מעמיתיו המשתייכים לגופים המוסדיים, הרי שהוא לא יבצע את השקעה עבורכם, ולכן הבחירה ביועץ פרטי יכולה לתת לכם כיוון, אך מחייבת אתכם לבצע את השקעותיכם בעצמכם.

נכס ריאלי

השקעה ריאלית היא השקעה בנכס שאינו סחיר בבורסה ובשווקים הפיננסיים, כדוגמת השקעה בהקמת עסק, בנכסי נדל”ן בארץ ובחו”ל או בחברות סטארט אפ. מגוון אפשרויות ההשקעה הוא אינסופי, והיא נתפסת בעיני רבים כבטוחה יותר מאפשרויות ההשקעה האחרות, מפני שדעה רווחת היא שלנכס תמיד יש ערך בסיס אותו ניתן לממש. ואולם, הגישה הזו שגויה ועשויה להיות גם מסוכנת, וחשוב לזכור שהערך של נכס ריאלי תלוי לא רק בביקושים קבועים, אלא גם בטעמי שוק שעשויים להשתנות במהירות, ולכן דרושים ידע והבנה מעמיקים בענף בו אתם בוחרים להשקיע, הן ברמת המיקרו והן במאקרו. אם לא השתכנעתם, שאלו את מי שבחר לפתוח דוכן פרוזן יוגורט בתחילת שנות ה- 2000, או מי שקנה דירה בדטרויט בשנת 2007.

דוגמא עדכנית יותר היא שוק הנדל”ן. עם ירידת הריביות והיעדר אלטרנטיבות ההשקעה האטרקטיביות, זינקו מחירי הנדל”ן לשמיים, והתחושה הכללית היא שהמחירים יכולים רק לעלות. ואולם, כבר עכשיו הופכת ההשקעה לפחות ופחות כדאית, כאשר מחירי השכירות אינם מפצים על גובה ההשקעה האדיר, ומסים וגזירות נוספים עומדים בפתח.

בשורה התחתונה – נכס ריאלי הוא ככל הנראה ההזדמנות לעשות את הכסף הגדול ביותר, אך גם להפסיד בגדול. אם אתם לא יודעים מה אתם עושים, עדיף שתשמרו מרחק.

P2P – הכלכלה החדשה

P2P (או Peer to Peer, כלומר עמית לעמית) הוא כינוי לתחום המתפתח במהירות בשנים האחרונות של כלכלה שיתופית. עם כניסת הכלכלה השיתופית לתחום ההלוואות והמימון, ובאמצעות ניצול האמצעים הטכנולוגיים של דורנו, מאפשרות פלטפורמות מתקדמות לעקוף את הבנקים ואת חברות המימון המסורתיות ולהשקיע או ללוות כסף באופן ישיר בין פרטיים. לצד הפרטיים הפועלים בתחום זה באופן טבעי, פועלות בו גם קרנות השקעה וגידור גדולות, שרואות בו את הדבר הגדול הבא. תחום זה אינו מצריך ידע רב, שכן רוב הפלטפורמות “אורזות” את ההשקעות עבור המשקיע ומייצרות כלי השקעה חכמים בכדי לפשט את תהליך ההשקעה. יש להניח כי ככל שיחלוף הזמן יהפכו אמצעי מימון אלו לחלק בלתי נפרד מחיינו, וכל אחד מאיתנו ימצא עצמו מספק או צורך מימון דרכם; בינתיים, המשקיעים הטכנולוגיים שביניכם יכולים ליהנות כבר היום מריביות אטרקטיביות מאד בעבור רמת סיכון נמוכה במיוחד, במה שדומה לפק”מים של פעם.