Project Description

5 הדרכים לשיפור תזרים המזומנים ל- SMB

תזרים המזומנים מהווה את השורה התחתונה של מכלול הפעילות העסקית. עסק, גם אם רווחי, אשר תזרים המזומנים שלו אינו מנוהל היטב עלול למצוא עצמו בקשיים לרכוש סחורה מספקים, ביכולת לשלם משכורות או חשבונות שוטפים ואף למצוא עצמו מחוץ למשחק. להבדיל, עסק שתזרים המזומנים שלו מנוהל היטב יהנה מיציבות ואף צמיחה. בעלי עסקים רבים נוטים להיות אופטימיים יתר על המידה בכל הנוגע לניהול תזרים המזומנים ולכן מעל הכל חשוב להיות ריאליים, לנקוט באמצעים רבים ככל האפשר על מנת להקל את היכולת לחזות את התזרים היוצא והנכנס ולהשאיר מעט ככל הניתן לידי הגורל וההפתעה.

לנוחיותכם, קיבצנו כמה מאמצעים אלה.

1. חיזוי תזרים המזומנים מבעוד מועד –בכדי שתוכלו לתכנן את הצעדים הבאים של העסק, מומלץ לבצע תחזית של תזרים המזומנים לפחות לחצי שנה הקרובה ובכך לתכנן את הצעדים הבאים שלכם בקפידה. כל החלטה עסקית צריכה לעמוד במבחן תזרים המזומנים, ובמילים אחרות, המנעו מהתחייבויות שהעסק איננו יכול לעמוד בהן.

2. שמרנות – הכינו תחזיות נפרדות להכנסות ולהוצאות הצפויות, ולאחר מכן מזגו אותן. אל תשכחו להתייחס למועדים הצפויים של התזרים – כסף שמשולם לנו היום אינו שקול לכסף שישולם בעוד שלושה חודשים. היו שמרנים בבניית התחזית- הקטינו הכנסות צפויות, הגדילו הוצאות. בדרך זו תצמצמו הפתעות, ותבטיחו שאלה שבכל זאת תחוו יהיו מהסוג הטוב.

3. ניהול תזרים מזומנים באמצעות תוכנה פיננסית – ברוכים הבאים למאה ה 21. אם רק עכשיו הגעתם, אין סיבה שתמשיכו להשתמש באקסל עבור ביצוע מעקב אחר הכנסות והוצאות העסק. תוכנות רבות המוצעות כיום מספקות לא רק נתונים יבשים, כי אם גם ניתוחים גרפיים ואנליטיים שיסייעו לכם לנתח מגמות ולשפוך אור מזוית אחרת על האופן בו אתם מתנהלים, והכל במחירים תחרותיים. זכרו, ככל שהתוכנה הפיננסית בה תשתמשו תהיה יותר מעמיקה, תוכלו לקבל נתונים משמעותיים בזמן אמת ולהיות בטוחים כי אף פרט לא הלך לאיבוד.

4. חיסכון בהוצאות העסק – לעיתים, עסק משגשג עשוי לתת תחושה מטעה בנוגע ליחס שבין הכנסות להוצאות. אולם אל תטעו – גם לעסק משגשג יש הוצאות ולעתים הן גם יוצאות בקלות רבה יותר כאשר האמצעים מצויים בשפע. לכן רצוי לעקוב אחריהן בקפדנות יתרה דווקא כשהעסק בפריחה, משום שהבזבוז אורב בכל פתח.

5. מקורות מימון – על מנת להימנע מתלות מוחלטת בבנק, גוונו את מקורות המימון שלכם ודאגו שיהיו זמינים בעת צורך. הימנעו מלקיחת מימון שאינכם זקוקים לו, אך עם זאת זכרו – מימון יש לקחת בזמן שמציעים לכם אותו, ולא בזמן שאין לכם ברירה; אם תנסו להשיג מימון בעת של אין ברירה, תמצאו למולכם מלווים קשוחים בריביות גבוהות, וזה במקרה הטוב. במקרה הפחות טוב, תמצאו עצמכם מול שוקת שבורה. מקורות מימון אפשריים יכולים להיות קרנות סיוע מטעם הממשלה בערבות מדינה, שימוש בהלוואות חוץ בנקאיות, מכירת חובות מסחריים ועוד.

מהו שוטף פלוס וכיצד הוא משפיע על תזרים המזומנים?

מרבית העסקים נאלצים להתמודד עם אתגר קבוע של הון חוזר. לאלו מכם שאינם מכירים את המונח, הון חוזר הוא הסכום שעסק נדרש ‘להניח בצד’ לצורך מימון פעילותו השוטפת, וערכו הוא בגובה העלויות אותן נדרש העסק לשלם לצורך ייצור סחורה שמכר, ואשר את תמורתן עדיין לא קיבל מלקוחותיו. מקורה של בעיה זו הוא, אם כן, בפער הזמן. פער הזמן שבין תשלום העלויות על ידי הספק לבין מועד גביית התשלום מהלקוח, המכונה בעגה המקצועית “שוטף פלוס” (כלומר מספר הימים לאחר תום החודש הנוכחי שלאחריהם ישולם החשבון), משתנה בין מגזר למגזר וכן בין חברות שונות, אולם ככלל ניתן לקבוע כי ככל שפער הכוחות בין הספק ללקוח גדול יותר (לטובת הלקוח), אזי משכה של תקופה זו מתארך. במילים אחרות, עסקים נדרשים לממן את לקוחותיהם במהלך תקופת השוטף פלוס, אם ברצונם למכור, שכן רוב הוצאות העסק בגין המכירה שולמו.

בעיית השוטף פלוס מהווה אתגר של ממש לעסקים קטנים ובינוניים, גם אם מדובר בעסקים מצליים המנוהלים היטב. כל הזדמנות להגדלת מחזור המכירות של העסק מלווה בקושי אמיתי במציאת מקורות מימון להזדמנות כזו, שעל אף שעשויה להזניק את העסק קדימה, נותרת במקרים רבים מחוץ להישג ידו של הספק.

מה זה פקטורינג?

פקטורינג הוא פרקטיקה של מימון חשבוניות, בה עסק מוכר את התקבולים העתידיים אותם הוא צופה לקבל מלקוחותיו בשיעור נכיון מסוים, ובכך נהנה מתשלום מיידי, כמו גם מהסרת חוסר הודאות בדבר תשלום החוב. במילים אחרות, הפקטורינג מאפשר לעסק להנזיל את ההון החוזר שלו ולהפוך אותו זמין לצרכיו המזדמנים.

עלויות הפקטורינג לעסק משתנות, ונקבעות בין השאר על ידי איתנותו של העסק, איכותו של החייב (הלקוח) ומספר ימי השוטף פלוס. על פי רוב נעה העלות לעסק בטווח שבין 1%-3% מערכה של החשבונית.